***به سایت شرکت میناکان(معدن مس قلعه زری) خوش آمدید.***
 
 
 

معرفی شرکت

خبرگزاری استان

نظرسنجی

نطر شما در مورد محتوا سایت چیست؟
 
 
 
فراخوان مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

برنامه­ مقدماتی احداث موزه­ معدنی –تاریخی قلعه زری

 

تاریخچه­ یک معدن یکی از با ارزش ترین یادگارهایی ست که برای آیندگان و بازدید کنندگان می تواند یادگار و نشان دهنده­ زحماتی باشد که معدن­کاران در گذشته متحمل شده و مجموعه ی معدنی را به نقطه ی کنونی رسانده اند. در معدن بزرگ و قدیمی بخشی از تونل های پابرجا را ترمیم کرده و فضا سازی نموده و تبدیل به موزه ای کرده اند که بازدید کننده ها علاوه بر دیدن ابزار معدن کاری قدیمی و جدید می توانند با دیدن سنگ ها و کانی ها، نقشه ها و عکس های گرفته شده از شرایط کار تصور درستی از کار طاقت فرسای معدن کاری داشته باشند. علاوه بر آن ،وجود مجموعه ای از موزه ی سنگ و کانی می تواند به تدریج کلکسیونی غنی و نایاب از کانی های با ارزش را جمع آوری کند که علاوه بر زیبایی و جذب کننده گی بازدید کنندگان متخصص و غیر متخصص، می تواند به عنوان سرمایه ی معدن در دراز مدت محسوب شود. علاوه بر آن وجود لوح های فنی، علمی و تاریخی سرگذشت معدن را ثبت خواهد کرد. افزودن تصاویر و نوشته های این موزه به سایت، زمینه ای را فراهم خواهد نمود که متخصصین معدن، زمین شناسی، باستان شناسی و تاریخ جذب معدن شده و تحقیقاتی را انجام خواهند داد که علاوه بر افزودن به سطح دانش فرهنگی و علمی معدن، منجر به بیشتر شناخته شدن این گوهر کویر خواهد شد. بدین منظور می توان در دو مرحله­ زیر قدم هایی را برداشت که منجر به هرچه غنی تر شدن این موزه شود:

 • برنامه­ کم هزینه به منظور احداث موزه با امکانات کنونی
 • برنامه­ پر هزینه به منظور احداث موزه­ زیبا و بزرگ که می تواند یک جاذبه­ ژئوتوریسم محسوب شود.

بدیهی است برنامه ی دوم منوط به ایجاد شرایط و فرصت مناسب بوده و طرح های حرفه ای بسیاری می توان برای آن پیشنهاد کرد. استفاده از برخی تونل های قابل دسترسی و استخراجی، و بازسازی آن و تبدیل تونل به موزه در دیگر معادن دنیا تجربه شده و یکی از جاذبه های ژئوتوریسم محسوب می شود ولیکن برای برنامه اول موارد زیر پیشنهاد می شود:

 • اختصاص فضایی کوچک برای تشکیل موزه.

این فضا می تواند گوشه ای از مهمانسرا یا ساختمان اداری باشد.

در صورت امکان می تواند یک سالن کوچک در نزدیکی مهمانسرا تاسیس نمود که از بخش های زیر تشکیل شده است:

 • بخش موزه ی تاریخی –که در آن عکس ها و اسناد تاریخی موجود ،جمع آوری و عرضه می شود.
 • بخش سنگ شناسی –نمونه های سنگ های معدن جمع آوری شده و اسم و آنالیز هر یک در کنار آن نوشته می شود.
 • بخش کانسار معدن –نمونه های سنگ معدن جمع آوری شده و ترکیب و اسم هر یک در کنار آن نوشته می شود.
 • بخش کانی  های قیمتی و نیمه قیمتی –کلکسیونی از کانی های با ارزش جمع آوری شده و اسم و آنالیز هر یک در کنار آن نوشته می شود.
 • بخش ابزار آلات معدنی قدیمی –از ساده ترین لوازم قدیمی که به نظر بی ارزش می آید تا وسایل با ارزش قدیمی جمع آوری شده و نشان داده می شود.
 • بخش ابزار آلات امروزی –تا حد امکان وسایل مورد استفاده برای استخراج نشان داده می شود. باید توجه داشت که این ابزار آلات نیز در حال قدیمی شدن هستند و هر وسیله ای که از رده خارج می شود، به موزه منتقل می شود.
 • بخش زمین شناسی و معدن- نقشه ها و خلاصه ای از گزارش های معدن که در یک نگاه می تواند به بیننده ی متخصص اطلاعات منسجمی را ارایه دهد نشان داده می شود.
 • ارایه ی تصاویر میکروسکوپی از سنگ ها و کانی های معدن با شرح مختصری از آنها . در صورت امکان تهیه ی یک میکروسکوپ و چند مقطع نازک و صیقلی برای نمایش به افراد متخصص و علاقه مند.
 • نشان دادن کنسانتره و آنالیز آن برای داشتن درک درست از تولید کارخانه.
 • نمایش روند تولید کارخانه به صورت گراف یا ماکت.
 • ساخت ماکت امروزی معدن .
 • اضافه کردن اطلاعات موزه به سایت شرکت –سایت شرکت و معدن به تدریج باید به سوی یک سایت علمی بین المللی حرکت کند. گزارش ها، نقشه ها و عکس های روز و نیز وضعیت موزه در آن به روز شده و شهرت جهانی یابد.

برای جمع آوری یک موزه ی زیبا و با ارزش لازم است که پیش بینی های زیر انجام شود:

 • تشویق کارگران و اهالی به جمع آوری و تحویل اشیای باستانی یافت شده

با اختصاص بودجه ای اندک  می توان اهالی و کارگزان قلعه زری را تشویق نمود که با یافتن و تحویل اشیای قدیمی مبلغی را دریافت کنند.

 • تشویق کارگران معدن به تحویل کانی های زیبا و کلکسیونی به موزه.

تا مدتی شرکت می تواند با قیمت برابر با بازار نسبت به خرید کانی های کلکسیونی از کارگران اقدام کند. نباید فراموش کرد که این کانی های زیبا ارزشی بیش از آنچه دلال ها از کارگران می خرند را دارند از این رو علاوه بر داشتن یک موزه ی زیبا می توان در آینده به فکر تراش و تولید جواهر و سنگ قیمتی و نیمه قیمتی بود و ارزش افزوده تولید کرد.

 • تشویق بخش علمی کشور به تهیه ی مقاله های علمی

در صورت ارتباط گیری با جوامع علمی اعم از رشته های تاریخ و زمین- باستان شناسی و علوم معدن و نشریات مرتبط از طریق سایت شرکت، مکاتبه یا استفاده از رسانه ها، می توان دانشجویان و  محقق های داخلی و خارجی را در زمینه های یاد شده جذب نمود.

 • نمایشگاه عکس و تصاویر قدیمی و امروزی

تهیه ی عکس های روز و جمع آوری عکس های با ارزش قدیمی مجموعه ای را تشکیل خواهد داد که محل مراجعه ی افراد مرتبط خواهد بود و علاوه بر آن تاریخ معدن را به تصویر خواهد کشید. فراموش نکنیم که عکس های معدود بنیان گذاران معدن امروزه از چه ارزشی برخوردار هستند.

 • تشویق بخش معدنی کشور به ارایه و بازگرداندن اسناد معدنی و تاریخی به موزه.

به تدریج با شناساندن موزه و فعالیت های معدن به جامعه ی فرهنگی و معدنی، می توان طی فراخوان های هدف دار از افرادی که اسنادی در دست دارند درخواست کرد که به موزه تحویل دهند.

 

 

 
 
 

تصویر

پیام مدیرعامل

به نام خدا

معدن مس قلعه زری با بیش از چهل سال فعالیت پرفراز و نشیب امروز همچون نگینی در حاشیه کویر لوت می درخشد. قلعه زری در تاریخ سازندگی ایران عزیز سهمی سترگ دارد. مردانی بزرگ با اراده هایی پولادین و عشق به عمران و آبادانی در سخت ترین شرایط اقلیمی با کمترین امکانات و تجهیزات و نبود زیر ساخت های لازم حرکتی را بنیان گزاردند که همچنان بالنده است.بدون تردید قلعه زری از پیشگامان صنعت مس کشور است. بنیان گذاران این حرکت مبارک امیدوار بودند قلعه زری محصور در محدوده اولیه نماند و سرآغازی باشد برای تبدیل شدن به قطب تولید مس در کشور، آرزویی که با کمال تاسف در مقطعی از زمان به فراموشی سپرده شد و حتی تا مرز متروکه شدن نیز پیش رفت. حال که با عنایت خداوند متعال و همت های بلند دوران جدیدی آغاز گردیده امید است بتوانیم سهمی در خور نام قلعه زری در رشد و آبادانی کشور عزیزمان ایران و صنعت بزرگ مس کشور داشته باشیم ، پس باید سخنی تازه گفت طرحی نو درانداخت و دست در دست یکدیگر برای کار و تلاش مضاعف و توسعه پایدار تلاش نمود.

 
 
   
 

 

 

 

آدرس پست الکترونیک: minakan.co1836@yahoo.com